Olej z łososia dla psa - Pokusa vs Grizzly!

by - 4/08/2017Porównanie dwóch wiodących olei z łososia na rynku, który jest lepszy? Jak wybrać dobry olej?


Olej z łososia - bogaty w kwasy omega 3, EPA i DHA, które wspomagają prawidłową pracę układu krążenia, serca, układu odpornościowego, nerwowego. Zapewniają odpowiednią kondycję skóry, wpływają korzystnie na układ trawienny, maja dobroczynny wpływ na aparat ruchu, mając działanie przeciwzapalne.* Doskonałe uzupełnienie diety psów i kotów na BARFie, psów wystawowych, sportowych, hodowlanych (kwasy EPA i DHA wpływają na prawidłowy rozwój płodów). Olej jest także dobrą zachętą dla psich niejadków. 
* źródło: "W zgodzie z naturą" Izabela Sekuła


Na rynku dostępnych jest kilkanaście różnych olei z łososia, a przynajmniej tak są opisane na opakowaniu. Ich jakość poznacie po cenie - 20 zł za 1l oleju z ... łososia(?) powinna Was tylko zaniepokoić. Jak poznać dobry olej? 
  • Ważne jest opakowanie - nie powinno przepuszczać światła (więc przezroczysta butla 1l za 30 zł to nie jest dobry wybór!), najlepiej gdy będzie szklane lub wykonane z materiału dopuszczonego do kontaktu z żywnością. Powinien być chroniony przez wysokimi temperaturami i przy otwieraniu nie "wpuszczać" zbyt wiele powietrza do środka - bo zwyczajnie zwietrzeje i się zepsuje. Dobrym wyborem są buteleczki z pompką.  
  • Kolor, smak i zapach- najlepszy olej wcale nie jest wściekle pomarańczowy i nie poczujemy go z odległości 5 metrów. Najlepszy olej będzie miał kolor jasno pomarańczowy, słomkowy i będzie pachniał po prostu smacznie. Olej o intensywnym zapachu i mocnym kolorze może zawierać tokoferole, barwniki, produkty przemian oksydacyjnych, wolne kwasy tłuszczowe, zanieczyszczenia, metale ciężkie i pestycydy.
  • Pochodzenie łososia - łosoś norweski jest pomarańczowy i niestety nie jest zdrowy. Przeczytajcie W TYM ARTYKULE dlaczego należy unikać łososi hodowlanych. Najlepiej aby olej pochodził z dzikich łososi atlantyckich lub z dzikich łososi z alaski (są zdrowsze, mniej tłuste, ich mięso nie zawiera metali ciężkich, dioksyn)  
  • Dodatki - dobry olej z łososia powinien być 100% czysty, nie mieć dodatków oleju lnianego, z dorsza czy innych dodatków. 
  • Badania - to niezwykle ważne! Zawartość metali ciężkich w rybach pochodzących z Chin czy norweskich farm jest tak wysoka, że olej jest wręcz szkodliwy! Najczęściej tanie oleje nie posiadają żadnych badań, nawet zawartości witamin czy kwasów omega - a po to podajemy tego typu produkty! Zamiast ładować w psa szkodliwe metale ciężkie, dioksyny, chemikalia, konserwanty i zapewne zwietrzały, zrobiony z odpadów łososia olej - podajcie psu kryl albo nie podawajcie go wcale.  
Porównałam dwa najlepsze moim zdaniem oleje dostępne w Polsce. Atlantic Salmon Oil z Pokusy oraz Olej z dzikich łososi z Alaski marki Grizzly. 


Pojemność: 300 ml
Cena i dostępność: 55,60 zł (0,18 zł za 1 ml), powoli pojawia się w sklepach internetowych
Opakowanie: buteleczka z pompką i z zabezpieczeniem, nie cieknie po przechyleniu.
Dawkowanie:  0.5g/ 1 kg mc/ 24h, jedno naciśnięcie dozuje 1.5g oleju
Kolor: słomkowy, jasny
Smak: intensywny smak świeżego łososia, słabo wyczuwalny posmak oleju
Zapach: delikatny, przyjemny, niedrażniący Pojemność: 125, 250, 500, 1000, 2000 ml
Cena i dostępność: od 27,32 zł (250ml za 48,49 zł) m.in. Kuchnia Pupila (0,19 zł za 1ml)
Opakowanie: buteleczka z pompką bez
zabezpieczenia, cieknie po przechyleniu.
Dawkowanie: odmierzanie za pomocą naciśnięć pompki, brak danych o pojemności jednej miarki.
Kolor: pomarańczowy
Smak: mocniejszy od oleju Pokusy smak łososia, mocniej wyczuwalny posmak oleju
Zapach: mocniejszy, przyjemny zapach łososia

Certyfikaty
Pokusa: HumadGrade - Parametry wartości dioksyn, metali ciężkich i PCB są zgodne z normami UE dla produktów przeznaczenia spożywczego.
Grizzly: brak 

Dodatki/ konserwanty
Pokusa: brak
Grizzly: ekstrakt z rozmarynu 

Zawartość witamin, kwasów omega 
Pokusa: EPA 9.5% DHA 13%
Grizzly: EPA 10% DHA 11%
Pokusa: Omega3 29.1 Omega 6 8.7 Omega 9 25.2
Grizzly: Omega3 29 Omega 6 3 Omega 9 b.d.

Badania
Pokusa: olej posiada zbadaną zawartość metali ciężkich, substancji toksykologicznych, które spełniają europejskie normy dopuszczenie produktu do spożycia przez ludzi.
Produkt posiada zbadaną zawartość witamin, kwasów omega, EPA i DHA. 
Grizzly: brak danych o zbadanej zawartości metali ciężkich czy substancji toksykologicznych.  
Produkt posiada zbadaną zawartość witamin, kwasów omega, EPA i DHA.


Który olej jest lepszy? Wszystko przemawia za produktem Pokusy. Cena obu produktów jest podobna, dawkowanie również. Jednak to produkt Pokusy posiada więcej badań, posiada certyfikat HumanGrade (dodaję go do sałatek :)). Jego kolor, smak i zapach świadczą o jego naprawdę wysokiej jakości. Olej Grizzly ma za to więcej kwasów EPA. Jeśli oleje są jednak dla Was za drogie, zastąpcie je mączką z kryla (też warto zwrócić uwagę na to, żeby nie był to produkt dla rybek!) czy podrobami. Na rynku dostępnych jest jeszcze parę olei w przyzwoitej cenie i jakości. Nie podawajcie tanich olei z odpadów, w plastikowych butelkach bo to produkty najgorszej jakości. Podając je, nie dostarczacie psu nic poza smakiem i dużą ilością metali ciężkich, toksyn, barwników...


Niuchacz po żadnym z olei nie miał problemów żołądkowych, każdy zjadł z taką samą pasją i smakiem. Po oleju z Grizzly łeb pachniał mu łososiem, ale być może to efekt sesji zdjęciowej i pochłonięciu podwójnej porcji dziennej. Wygląda smacznie, prawda? :)


Czy podajecie swoim psom oleje z łososia? Może stosujecie inne produkty? 

Podobne posty

0 komentarze