TEST: karmy suche Carnilove

by - 12/31/2017


Recenzja karmy Carnilove - kaczka&bażant oraz renifer dla psów dorosłych

Przy końcówce Alpha Spirit (recenzja tu - KLIK) zaczęłam rozglądać się za nową karmą. Co wybrałam? 
Bardzo często na wyjazdy zabieram puszki Carnilove, ze względu na dobry skład, przystępną cenę i przede wszystkim dobre przyswajanie przez mojego psa. Przy dłuższych wyjazdach kupowałam też worki 1,5kg więc wiedziona dobrymi przeczuciami i doświadczeniami zamówiłam 12 kg worek karmy Carnilove Duck&Pheasant. Dosłownie kolejnego dnia dostałam przemiły telefon od przedstawiciela marki, który w ramach rekompensaty, że karmy nie mogłam kupić na Targach PetFair, przesłał mi worek karmy Carnilove Reindeer. Miałam więc okazję przetestować dwa rodzaje karmy! I zapas na ponad 5 miesięcy karmienia więc szybko zabrałam się za pierwsze zdjęcia bo nie mogłam odpuścić napisania recenzji obu wariantów. 

Krótko o karmach - nie zawierają zbóż, ziemniaków, ale niestety każda z wersji ma w sobie choć parę % kurczaka. Carnilove to jedna z marek firmy Vafo Praha, która jest także producentem karm Brit. Skład karm: 

Carnilove Reindeer, karma bezzbożowa dla psów dorosłych 
Skład: mączka mięsna z renifera (28%), mączka mięsna z dzika (22%), żółty groszek (20%), tłuszcz z kurczaka (konserwowany mieszaniną tokoferoli, 9%), mączka z kaczki (6%), wątróbka z kurczaka (3%), jabłko (3%), skrobia tapioka (3%), olej z łososia (2%), marchew (1%), nasiona lnu (1%), ciecierzyca (1%), hydrolizowane muszle skorupiaków (źródło glukozaminy, 0,026%), (...) 
Carnilove Duck&Pheasant, karma bezzbożowa dla psów dorosłych 
Skład: mączka z kaczki (30%), mączka z bażanta (22%), żółty groszek (20%), tłuszcz z kurczaka (konserwowany mieszaniną tokoferoli, 8%), kaczka bez kości (5%), wątróbka z kurczaka (3%), jabłko (3%), skrobia tapioka (3%), olej z łososia (2%), marchew (1%), nasiona lnu (1%), ciecierzyca (1%), hydrolizowane muszle skorupiaków (źródło glukozaminy, 0,026%),(...) 


Karmy testowaliśmy... niecałe półtora miesiąca. 

Jako pierwszą wybraliśmy wersję z reniferem, która bardzo zasmakowała Niuchaczowi. Krokiety karmy są średniej wielkości, dość tłuste i brudzące dłonie; są średnio aromatyczne. Dzienna dawka dla psa o masie ciała 20 kg to optymalne 200g. Pierwsze efekty poczułam już 2-3 dni po rozpoczęciu podawania. Poczułam dosłownie ponieważ pies, który nigdy nie miał takich problemów, nagle zaczął wieczorami mieć gazy i to nie byle jakie.... Szybko też przekonałam się, że pies wydala objętościowo chyba więcej niż zjada, kupy były ogromne, o mocnym zapachu, luźne. Pierwszy raz mój prawie 6letni pies miał biegunkę (bez zatrucia) i miał problemy z wypróżnianiem się przez zbyt luźne stolce. Pomimo najpierw odstawienia, a później wprowadzenia nieco większej dawki drożdży browarniczych i dalszego podawania kamy, sytuacja nie poprawiała się. Kupy nadal były ogromne, luźne, często "czułam" obecność psa w pokoju. Mam wrażenie, że pies schudł, żebra były bardziej wyczuwalne. 

Nie chciałam męczyć i siebie i psa więc posłałam męża po drugi worek, w końcu miałam okazję dać drugą szansę karmom Carnilove, tym razem wersji z kaczką i bażantem. Karma wygląda i pachnie praktycznie tak samo jak wersja z reniferem. Krokiety średniej wielkości, nieco tłuste i brudzące dłonie. Pierwsza reakcja psa - brak gazów więc było już lepiej niż przy Carnilove Reindeer. Ale kupy... były jeszcze większe i miały tak ostry zapach, że i ja i pies wręcz od nich uciekałyśmy. Po 4 dniach stwierdziłam, że niestety, ale Carnilove to pierwsze karmy, które nie służą mojemu psu. Praktycznie cały worek wersji z kaczką i część worka wersji z reniferem zjedzą suczki mojej koleżanki, które znają i lubią karmę. 


Gazy, luźne kupy, wizualna utrata masy pomimo prawidłowego dawkowania karmy i małej ilości ruchu (bo teraz nie robimy nic oprócz zwykłych spacerów) to wystarczające argumenty aby odstawić karmę. Reakcja psa na daną karmę to zawsze reakcja indywidualna. Warto o tym pamiętać i przy wprowadzaniu nowej karmy obserwować reakcję i to co wydala nasz pies. 
Wielu moich psich znajomych chwaliło karmy Carnilove i nie zaobserwowało choć jednego z efektów ubocznych jakie wystąpiły u nas. O karmie czytałam wiele pozytywnych opinii w sieci choć wśród nich pojawiło się też pare osób, których psy reagowały dokładnie tak jak Niuchacz. 

Ja za cenę około 170-180 zł (12 kg karmy) spodziewałam się karmy o nieco lepszej jakości. Mam dziwne wrażenie, że Carnilove jest droższą i tylko nieco ulepszoną wersja Brita (która jest dużo tańsza i przy niej nie byłabym zła za takie efekty). Z puszek jestem zadowolona i na pewno jeszcze nie raz kupie je Niuchaczowi, ale karmie suchej Carnilove mówię stanowcze - nie!

Jakie macie doświadczenia z karmą suchą Carnilove? Jak Wasze psy na nią reagują? 

Podobne posty

0 komentarze