„Moj pies jest chory, hodowca umywa ręce. Pomocy!” » Niuchacz Testy psich produktów, karm, przysmaków i trochę o naszym życiu z psem nad morzem.

Poradniki

„Moj pies jest chory, hodowca umywa ręce. Pomocy!”

Załóżmy sytuację, gdy kupujesz psa z hodowli. Zdrowego, po przebadanych, a może i nie, rodzicach. Dostajesz metrykę, szczepienia psa, wracacie do domu, a szczeniak ma robaki. Rozwolnienie. Drożdżaki w uszach. I co teraz?

Mały poradnik jak zachować się w takiej sytuacji (oprócz, oczywiście natychmiastowej wizycie u weterynarza!) zaczniemy od tego, iż umowa kupna-przedaży wiąże się z rękojmią na wady ukryte, która w takim wypadku działa. 

 

Tu artykuł, który tego dotyczy :
Art. 556. § 1. Sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę zmniejszającą jej wartość lub użyteczność ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub z przeznaczenia rzeczy, jeżeli rzecz nie ma właściwości, o których istnieniu zapewnił kupującego, albo jeżeli rzecz została kupującemu wydana w stanie niezupełnym (rękojmia za wady fizyczne).
 
Zgodnie z treścią w/w art. właściciel psa może:
– domagać się „usunięcia wad” (np. wymiany psa),
– żądać obniżenia ceny zakupu psa
– naprawienia szkody (np. zwrotu kosztów zawarcia umowy, kosztów odebrania psa, zwrotu nakładów, np. za leczenie, transport )
– właściciel psa i hodowca, czyli strony mogą też odstąpić od umowy sprzedaży
Hodowcama obowiązek udzielić przyszłemu właścicielowi, jako kupującemu, informacji, które będą jasne, zrozumiałe i nie wprowadzające w błąd. W przypadku ukrycia wad psa, nadal ponosi za nie odpowiedzialność. Jeśli kupujący wiedział o wadach psa, hodowca jest z niej zwolniony. 
Kupującyma prawo domagać się od sprzedawcy – czyli hodowcy, wydania rzeczy (w tym przypadku psa) – pełnowartościowej (wolnej od wad) i zgodnej z zawartą umową, a także przestrzegania warunków rękojmi.
-Nie musi także wykazywać się nadzwyczajną spostrzegawczością i znajomością rzeczy/ psa (np. informacje dotyczące chorób przypisanych danej rasie)
-Nie musi badać psa w chwili zakupu
 
 
Wady psa nie stwierdzone w chwili zakupu, nie powodują zwolnienia hodowcy od odpowiedzialności. Ponosi ją nawet gdy nie wiedział o wadzie, nie ma znaczenia czy sam dopuścił do zmniejszenia wartości psa i czy ponosi za to winę.


Na zakończenie, mała porada na co zwrócić uwagę biorąc szczeniaka: 

 
1. Aby zakup był legalny, musimy podpisac umowę kupna-sprzedaży, oraz hodowla musi być zarejestrowany w ZKwP (kluby przyjaciół psa rasowego czy inne tego typu stowarzyszenia nie są jego członkami!)
2. Trzeba zobaczyć warunki w których przebywają zwierzęta 
3. Trzeba zobaczyć ojca i przede wszystkim matkę zwierząt (ważna jest kondycja fizyczna i to czy nie są zbyt chude. Jaki mają stosunek do zwierząt i ludzi. Ważne jest, by szczeniaki nie były odizolowane od matki. Rodzice nie mogą mieć mniej niż 18 miesięcy)
4. Najlepiej jeśli hodowla zajmuje się tylko jedną lub dwoma rasami. (to niemożliwe, aby dobrze opiekować się kilkoma)
5. Należy dowiedzieć się czy szczeniak był socjalizowany
6. Trzeba zwrócić uwagę na książeczkę zdrowia psa, a dokładniej na odrobaczanie.
7.  Można domagać  się podpisania umowy regulującej zakres odpowiedzialności i obowiązków obu stron. Koniecznie dodajcie tam zapis o zwrocie kosztów leczenia w przypadku sprzedaży chorego psa
8. Należy upewnienić się, że został dokonany przegląd weterynaryjny miotu, który określa stan zdrowia poszczególnych szczeniąt.
9.  Warto sprawdzić stolec psa.  Może on świadczyć o stanie jego zdrowia.
 
 
Opracowano na potrzeby projektu studenckiego, praca moja, koleżanki Asi oraz Ani. Pozdrawiam 🙂
Żródła zdjęć: google

O nas

Karolina i Nutella. Razem od ponad 6 lat niuchamy co w psim świecie piszczy! Karmy, zabawki, akcesoria – testy takich produktów i jeszcze więcej znajdziesz na blogu. A w parę weekendów w roku spotkasz nas całą ferajną na zawodach dogfrisbee.

Szukaj na tym blogu

Facebook

3 godzin temu

Niuchacz

🐶5 lat Weehee! Konkurs!⭐️
Długo myślałam jak połączyć konkurs z wdzięcznością, że jesteście tutaj ze mną już tak długo! I wymyśliłam!

Relacje! Coś co cenię sobie bardzo mocno w życiu. Chciałabym poznać Was lepiej! Przez 5 lat poznałam tutaj wielu wspaniałych ludzi! Za co jestem bardzo wdzięczna. Pokażcie swoją relacje z psami za pomocą zdjęcia i opiszcie ją w kilku słowach <3

⭐️Nagroda główna⭐️ - obroża i smycz personalizowana z serii Classic!
Będzie kilka dodatkowych nagród w postaci rabatów!

1. Zamieśćcie zdjęcie pod postem, które najlepiej pokazuje Waszą relacje z psami.
2.Napiszcie komentarz w którym opiszecie Was jako team!
3. Będzie mi bardzo miło jeśli wrzucicie także na swoim stories zdjęcie z #weehee5years
4. Na zdjęcia czekam do 22.03.2021.
5. Ogłoszenie wyników - 23.03.2021.
O wynikach zadecyduje Weehee team z Moon Dogs Adventure.

🐶5 years of Weehee! Contest! ⭐️

Relations! Something that I value most in my life. I would like to get to know you better! We are here together for 5 years! I have met many wonderful people here! For which I am very grateful. Show your relationship with dogs on a photo and describe it in a few words <3

⭐️Main prize⭐️ - collar and leash personalized from the Classic series!
There will be some extra rewards in the form of discounts!

1. Post a photo under the post that shows your relationship with dogs.
2. Write in a comment describtion of you and your dog as a team!
3. I would be very happy if you also put a photo with #weehee5years on your stories.
4. I am waiting for photos until 22.03.2021.
5. Announcement of the results - 23.03.2021.
The Weehee team from Moon Dogs Adventure will decide about the results.
... Zobacz więcej!Zwiń

Zobacz na Facebooku