Zapewne większość z Was kojarzy czerwone logo producenta akcesoriów dla psów i kotów, które widnieje na produktach głównie w sklepach stacjonarnych. Nowością w ofercie firmy są produkty serii Francodex, które już powoli dostępne są w wielu sklepach zoologicznych. To linia preparatów do pielęgnacji skóry, zębów czy uszu zwierząt i dziś chcemy pokazać Wam preparat do czyszczenia uszu – i dla psów i dla kotów. Wkrótce opiszemy Wam produkty z tej samej linii, jednak o zupełnie innym przeznaczeniu.
Generalnie, w teorii, ucha zdrowego, bez wydzieliny, nie czyścimy. Jak to z reguły bywa, teoria teorią, a życie życiem. Osiągnięcia hodowlane przepełniły psi świat przedstawicielami ras wymagających takowej toalety w miarę regularnie.Psy małe (np. yorki, maltańczyki, sznaucery etc.) mają naturalnie, fizjologicznie, zewnętrzny kanał słuchowy zarośnięty włosami. Włosy te powinno się usuwać poprzez delikatne wyrywanie- może to zrobić lekarz weterynarii albo groomer. Włosy te usuwa się, ponieważ ucho nie może „oddychać”, a naturalnie produkowana woskowina nie ma jak wydostać się na zewnątrz. Gromadzi się pod szczelną włosową pierzynką i z czasem doprowadza do stanu zapalnego, co powoduje ból i świąd (pies trzepie głową, drapie ucho, chodzi z przekręconą w stronę bolącego ucha głową, nie daje się dotknąć w jego okolicę). Niektóre rasy (np. sznaucery)- często mają tak głęboko „owłosiony” kanał słuchowy, ze nawet weterynarz nie jest w stanie go „wydepilować”- wtedy konieczne jest regularne czyszczenie uszu. Właściciel może to robić sam, w domowych warunkach, najlepiej po lekarskim instruktażu.
W warunkach domowych czyścimy tylko profilaktycznie i tylko zdrowe uszy!
Uwaga! Są psy, którym w ogóle, profilaktycznie uszu się nie czyści. To psy duże, o szerokim wejściu do kanału słuchowego, o uszach stojących (czyli dobrze wentylowanych), a które dodatkowo są okazami zdrowia. Jako przykład przychodzą mi do głowy owczarki niemieckie czy belgijskie, lecz właściciele zwłaszcza tych pierwszych zaraz podważą moją teorię. I częściowo będą mieli rację, gdyż ON dość często miewają problemy z uszami na skutek np. nietolerancji pokarmowych… ale to już inna bajka.
2. Jak należy czyścić ucho psa, jeśli jest to wymagane?
Ja zalecam takim psiakom toaletę uszu raz w tygodniu poprzez wlewanie do kanału słuchowego specjalnego płynu do czyszczenia uszu. Wlewamy go aż pokaże się „lustro wody”- jak w studni, gdybyśmy wlali więcej- wycieknie. Zamykamy ucho u jego podstawy i masujemy w dół- jakby wgłąb ucha- płyn. Dlaczego? Dlatego, że kanał słuchowy psa jest zagięty pod kątem 90 stopni, a aby ucho było dobrze wyczyszczone- płyn musi dostać się także do „poziomej” części kanału. Masaż ucha powinien trwać od 1 do 2 minut- w zależności od cierpliwości psa. Później bierzemy watę lub wacik i palcem wskazującym- wycieramy tyle płynu ile się da. Resztę pies w ciągu 10 minut wytrzepie sam, a ucho szybko wyschnie. Po 10 minutach ponownie wycieramy pozostałości
3. W jakich sytuacjach i jak NIE czyścić uszu psa?
Nie czyścimy również ucha w którym doszło do uszkodzenia błony bębenkowej, zatem… Najlepiej- jeśli pies wykazuje jakiekolwiek objawy bólowe ze strony ucha- pójdźmy najpierw do lekarza by ocenił, czy nie ma tam już stanu zapalnego.
NIE wkładamy podczas czyszczenia do uszu patyczków, gazików, wacików, pęset i innych wynalazków- po użyciu dobrego preparatu wystarczy ucho wytrzeć z zewnątrz!
Nie wlewać do ucha: spirytusu, wody, soli fizjologicznej, wody utlenionej, ludzkich preparatów i nie podawać leków które ostały się w lodówce z kuracji przeprowadzanej pół roku wcześniej
Najczęstsze to: zapalenie bakteryjne wywołana przez paciorkowce; wspomniana nietolerancja pokarmowa, niedoczynność tarczycy; zakażenia grzybicze, świerzbowiec uszny, zakażenia wyjątkowo opornymi bakteriami np. pseudomonas aeruginosa (pałeczka ropy błękitnej); ciało obce w kanale słuchowym, zapalenie po kąpieli w naturalnym akwenie wodnym lub idąc głębiej- zapalenie ucha środkowego lub wewnętrznego
5. Jakie znaczenie dla zdrowia ogólnego psa ma zdrowe ucho?
Spytam wprost- czy ktokolwiek z Was czuje się dobrze gdy w uchu od 3 tygodni zalega woskowina? Czy miło byłoby z kłosem wbitym w ucho? Czy mieliście kiedyś zapalenie ucha? Ja miałam- boli jak diabli. Bolące lub swędzące ucho to poważny dyskomfort. Nie leczone zapalenie może przenieść się wgłąb- do ucha środkowego i wewnętrznego- a wtedy mamy problemy z zachowaniem równowagi i inne objawy neurologiczne, a to już poważna sprawa i długie leczenie.
Nie polecam tych oleistych, gęstych i nieprzeziernych. Nieumiejętnie użyte mogą zatkać kanał słuchowy i spowodować duży problem. Aczkolwiek mają też swoje wskazania np. silne, nadżerkowe zapalenie kanału słuchowego.
Bardzo ważna sprawa: preparat który pozwoli na szybkie wyczyszczenie, jednoczesną dezynfekcję i szybkie wyschnięcie kanału słuchowego, powinien być płynny, przeźroczysty i powinien w swym składzie zawierać alkohol (alkohol szybko paruje- stąd ucho schnie, a jednocześnie dezynfekuje). Minusem tego typu preparatów jest lekkie podrażnienie i zaczerwienienie po czyszczeniu, które stosunkowo szybko mija. Nie wolno takiego preparatu wlewać do ucha z nadżerkami (zranionego), bo sprawimy zwierzęciu ból.
skład: aqua-paraffinum liquidum oil- polysorbate 60- zinc oxide- cetyl alcohol- sorbitan stearate-xanthan gum- ethylhexylglyc-erin-parfum-metthylisothiazoli-none-tocopherol
Dla wielu z Was istotny na pewno jest zapach produktu. Ten przypomina mi trochę zapach mydełek Dove. Jest bardzo przyjemny, w przeciwieństwie do poprzedniego płynu marki, której już nie pamiętam. Bardzo świeży, nieco mydlany, zupełnie nie przeszkadza i nie odpycha psa. Ode mnie wielki plus za zapach, który często przy produktach do uszu jest sztuczny, duszący i nijaki.
Konsystencja produktu-nie za gęsta, nie za rzadka. Taka, która dość łatwo skapuje z dziubka buteleczki, nie trzeba naciskać buteleczki aby produkt wypłynął. Produkt dość fajnie spływa do ucha psa, i wystarczy dosłownie parę kropli, żeby wyczyścić całe ucho. Produkt bardzo wydajny, myślę, że opakowanie 125 ml wystarczy na nawet 2 lata użytkowania.
Gdzie kupicie Francodex płyn do czyszczenia uszu?
– Zoodragon w cenie 19,50 zł
– Zoexpress w cenie 24.00 zł
– kar-ma.pl w cenie 25.00 zł
Jeśli TAK- jak często i jakim preparatem?