Pod godzinach: kwatera pod psem » Niuchacz Testy psich produktów, karm, przysmaków i trochę o naszym życiu z psem nad morzem.

Lifestyle

Pod godzinach: kwatera pod psem

Planujesz wyjazd nad morze czy w góry z psem. Szukasz kwatery, w której jest możliwość nie tylko skorzystania z psiej plaży czy trasy na piesze wycieczki, ale także kwatery gdzie możesz przenocować z psem. Tak powinno być, a jak jest naprawdę?

Od zawsze mój rodzinny dom i podwórko na okres letni to znaczy od czerwca do końca sierpnia zamieniał się w kwatery prywatne. Mieszkamy w turystycznej miejscowości żyjącej sezonem i z sezonu- tak było też 20 lat temu i jest teraz, jedynie ilość turystów odwiedzających Jantar 
uległa kilkukrotnemu zwiększeniu.

Na naszym podwórku zawsze był pies. Wcześniej Fram- sznaucer olbrzymi odstraszający intruzów zimą, latem zapraszający turystów na podwórko. Kolejno Bonus, do którego nadal przyjeżdżają starzy turyści ( nie ma go z nami już dwa lata, a ludzie nadal dzwoniąc pytają czy Bonio przyjdzie do nich na śniadanie) a teraz Niuchacz na podwórku wołany Nuti (przez co mam spalone przywołanie na to imię).Pies na naszym podwórku pilnuje zimą i jesienią- latem musi tolerować turystów i im nie przeszkadzać.

A co jak na kawaterę do nas przyjedzie ktoś z psem? 
Jesteśmy na takich turystów otwarci- często turyści z dziećmi zostawiają większy bałagan i więcej sprzątania niż turyści z psem.
Nie pobieramy opłat dodatkowych, wymagamy jedynie oczywiście sprzątania po psie i chodzenia na podwórku na smyczy- powód jest bardzo prosty: inni turyści mogą psa się bać, może być on agresywny, nie tolerować dzieci, których w sezonie jest sporo.

Niezbyt często przez telefon słyszę pytanie: czy możemy przyjechać z psem? Czy tolerują Państwo psa na kwaterze? Czy za psa pobierana jest jakaś opłata.

Jak jest? Zazwyczaj turyści przyjeżdżają z psem bez żadnego uprzedzenia. Przyjeżdżają i to nagminnie- szczególnie w sezonie wiosny lub jesieni- mając w zupełnym poważaniu to aby o obecności psa nas poinformować- chociażby po wyjściu z samochodu.
O tym przypominają sobie gdy w okolicy pojawia się Niuchacz– oczywiście witający nowych turystów, ale niekoniecznie nowego psa, który często wysiada pewnym krokiem z auta, nie będąc na swoim terenie. Całe szczęście nigdy nie zdarzyło się aby doszło do spięcia- Niuchacz po obwąchaniu psa toleruje, jednak psy i właściciele przyjeżdżają..RÓŻNI.
Jednak nie na każdej kwaterze jest pies biegający luzem po podwórku. U nas jednak pies nie chodzi po podwórku ‚bez dozoru’, KATEGORYCZNIE nie pozwalam wchodzić psu do pokoi (nawet zimą) i nie pozwalam na zabawę dzieci z psem pod moją nieobecność, a często nie pozwalam na to wcale ze względów bezpieczeństwa (mimo, że Niuchacz bardzo dzieci lubi i jest do nich delikatny).

Kwaterodawcę POWINNO SIĘ poinformować o tym, że przyjeżdża się z psem na kwaterę. Choć moim zdaniem powinno się zapytać czy pupil jest tam mile widziany, ale myślę, że jest to już kwestia kultury.

1. Wstyd. Byłoby mi wstyd pojechać z psem na wakacje wcześniej nie pytając czy na daną kwaterę mogę z psem przyjechać. Być może to kwestia tego, że często stoję ‚po tej drugiej’ stronie, ale też zawsze jest mi trochę głupio gdy jadę innym samochodem z psem, który zostawia po sobie kilka…naście białych i rudych pamiątek. Głupio jest mi jak jadę autobusem i włosy mojego psa mogą zostać i przyczepić się do ubrania kogoś innego. Tak samo głupio by mi było jakbym pojechała na kwaterę z psem bez uprzedzenia.
Kiedyś braliśmy pod uwagę to, że ludzie o tym nie mówią, ale też przyjazdów z psami było dużo mniej. Staramy się zwracać uwagę aby na następny raz u nas czy innego kwaterodawcy poinformować o noclegu z pupilem, jednak w większości przypadków spotykamy się z obojętnością.

2. Obecność psa może przeszkadzać innym turystom– jeśli właściciele zachowują kulturę takiego problemu nie ma. Ale zdarzają się przypadki gdy ludziom pies przeszkadza- szczególnie gdy zostawiony w nieznanym mu pokoju szczeka, piszczy, skomli , a obecność każdego innego turysty donosi na całe podwórko. Niestety za takie zachowania obrywamy my- właściciele obiektu
Pominę osoby, którym psy z zasady przeszkadzają- takich turystów mamy w nosie 🙂 
Ważne jest także to jaki wizerunek pies zostawi w oczach tych innych turystów. A dlaczego? Dlatego, że nie będą odbierać psa jako INTRUZA. Nie będą bać się, że w łóżku, w którym będą odpoczywać przez kolejny tydzień spał pies, którego mogą się dosłownie brzydzić lub mieć na niego uczulenie. Ważne aby jedni drugim nie wchodzili w drogę.

3. Pies brudzi w pokoju oraz częściach wspólnych kwatery– to już kwestia właścicieli. Zdarzały się przypadki dwóch dużych owczarków, po których było czysto, a po małym yorku pod łózkami, szafkami, w kuchni i łazience była tona futra, piasku i innych psich rzeczy.
Dodatkowo, część psów po kontakcie z wodą pachnie mokrym… psem, co może być ciężkie do zlikwidowania.
Oczywiście- w cenę noclegu wliczone jest sprzątanie jednak wytarci łap psu przed wejściem do pokoju czy poczekanie aż pies wyschnie na zewnątrz, chyba nie jest aż tak dużym wysiłkiem.

4. Pies śpi w łóżku – zabierz posłanie / chociaż koc psa na wakacje. Psu będzie lepiej znieść obecność w nowym miejscu, ponieważ będzie miał tam ‚coś swojego’. Tak jak zabierasz ze sobą książeczkę psa, jego karmę i ulubiona zabawkę- zabierz też jego posłanie.
To czy pies śpi z właścicielem w łózku to indywidualna kwestia i wybór każdego właściciela.
Chyba każdy zdaje sobie sprawę jak psia sierść wchodzi w pościel a brudne łapki ciężko z niej sprać (także przez to mój pies ze mną nie śpi) Teraz pomyślcie o ile więcej pracy ma osoba, która taką pościel musi wyprać, sprawdzić czy na pewno kolejny turysta z niej korzystający nie będzie spał na brudnym prześcieradle.
Oczywiście – za to się płaci i jest to wliczone w koszt pokoju jednak musicie zdać sobie sprawę, że posprzątanie łóżka w którym spał przez bity tydzień średniej wielkości pies po codziennej kąpieli w morzu jest bardzo kłopotlwe (a w ścisłym sezonie czas na sprzątnięcie jest lekko mówiąc- ograniczony!)

5. Pies.. brudzi. Człowiek też, ale w innych miejscach. Jeśli jedziesz z psem na wakacje- nie zapominaj o sprzątaniu po nim. To nic jeśli już nigdy nie wrócisz w to miejsce- pozostaw po sobie porządek (każda jedna nieposprzątana kupa Twojwego psa to dwie innego, w które wdepniesz na trawniku- pamiętaj!)

Pamiętajcie, że pisze to psiara- która sytuacji dotknęła z dwóch stron bo sama korzystałam parę razy z noclegów z psem- nigdy bez uprzedzenia, a praktycznie zawsze z pytaniem o możliwość, a także z informacja o wielkości i sierści psa.

Pamiętajcie- to MY PSIARZE tworzymy sami nasz obraz– jeśli kwaterodawca na 10 przyjętych na kwaterę psów będzie miał problem z 1, a nie 8- będzie bardziej przychylny aby przyjąć kolejnych turystów na kwaterę. Jeśli sami zadbamy o to aby pies nie był niechciany na kwaterach, jeśli będziemy dbać o to aby pozostawić po sobie dobre wrażenie- wszyscy na tym skorzystamy! Nie możemy myśleć o tym jednorazowo- wszyscy kiedyś pojedziemy na kwatere, na której wcześniej był inny pies i niejako od jego właścicieli zalezy jak my zostaniemy tam przyjęci.

Jeśli jedziesz na kwaterę z psem- pomyśl jak sam chciałbyś ugościć swoich gości, którzy Cię odwiedzą. Dobry kwaterodawca zadba aby każdy wyjechał zadowolony i przede wszystkim WRÓCIŁ!
Jeśli szukacie PSIOLUBNEGO noclegu w całej Polsce- koniecznie zajrzyjcie do wydarzenia „Bądź człowiekiem, zabierz psa na urlop w 2015″ 

Czy jeździcie na wakacje z psem? Czy pytacie o możliwość noclegu z psem? Czy zdarzyło się Wam pojechać na kwaterę bez uprzedzenia? 

O nas

Karolina i Nutella. Razem od ponad 6 lat niuchamy co w psim świecie piszczy! Karmy, zabawki, akcesoria – testy takich produktów i jeszcze więcej znajdziesz na blogu. A w parę weekendów w roku spotkasz nas całą ferajną na zawodach dogfrisbee.

Szukaj na tym blogu

Facebook

Unable to display Facebook posts.
Show error

Error: The user must be an administrator, editor, or moderator of the page in order to impersonate it. If the page business requires Two Factor Authentication, the user also needs to enable Two Factor Authentication.
Type: OAuthException
Code: 190
Subcode: 492
Please refer to our Error Message Reference.