Zasady dogfrisbee: Freestyle! » Niuchacz Testy psich produktów, karm, przysmaków i trochę o naszym życiu z psem nad morzem.

Dogfrisbee

Zasady dogfrisbee: Freestyle!

Porównanie zasad konkurencji freestyle rozgrywanych wg regulaminów USDDN oraz UPDOG. Przygotuj się do sezonu frisbee!

USDDN – REGULAMIN DO POBRANIA 

Wg tego regulaminu rozgrywanych jest większość zawodów na Świecie. Kategoria freestyle dzieli się na dwa poziomy „trudności” : STARTERS oraz OPEN. Pierwsza dedykowana osobom, które zaczynają swoją przygodę z dogfrisbee, druga dla osób zaawansowanych.

W kategorii STARTERS rozgrywa na jest jedna runda freestyle (120 sekund od momentu wyrzucenia pierwszego dysku) oraz runda toss&fetch (90 sekund, max 22,5p)

W kategorii OPEN rozgrywane są dwie rundy freestyle (w dwa dni, każda po 120 sekund od momentu wyrzucenia pierwszego dysku) oraz runda toss&fetch (90 sekund, max 22,5p)

W obu kategoriach można zdobyć maksymalnie 40 punktów, sędziowie oceniają te same elementy, jednak w przypadku kategorii STARTERS ocenia jest nieco łagodniejsza. Zawodnik ma do dyspozycji maksymalnie 10 dysków.

ZA CO ZDOBYĆ PUNKTY?
Według regulaminu USDDN oceniane są 4 aspekty:
a. PIES 
b. ZAWODNIK 
c. ZESPÓŁ
d. SKUTECZNOŚĆ

a. PIES – sędziowie oceniają: pogoń za dyskiem; przynoszenie dysku do zawodnika, umiejętność puszczania dysku w znacznej odległości od zawodnika, puszczania go przy zawodniku; atletyzm psa czyli to jak skacze, ląduje po skoku, wykonuje ewolucje takie jak flipy, vaulty; także to jak pies trzyma i łapie dysk w różnych momentach występu.

b. ZAWODNIK – sędziowie oceniają: prezentację pola przez zawodnika, czyli wykonywanie sekwencji w różnych jego obszarach, wykonywanie rzutów o różnej długości w różnych kierunkach, zawodnik powinien wykonać minimum 3 różne rzuty; wykorzystanie dysków aby zawodnikowi nie zabrakło ich podczas wykonywania sekwencji oraz aby występ był płyny; zawodnik powinien zaplanować i wykonać płynne przejścia pomiędzy sekwencjami i figurami.

c. ZESPÓŁ – sędziowie zwracają uwagę na 7 elementów, do oceny wliczają się tylko 4 najwyższe.
Oceniane są: dwa różne overy; dwa różne vaulty; mulitiple (min 3 dyski tak samo wyrzucone z tym samym odstępie czasowym); złapanie psa na ręce w momencie złapania przez niego dysku; wspólne elementy takie jak wspólne wykonywanie obrotów, slalom, obroty; passing czyli trzy rzuty po linii prostej w odwrotnych kierunkach; rzuty kilkukierunkowe czyli cztery rzuty wykonane w znacznej odległości od zawodnika na pewnej powierzchni np: zig-zag, „cztery strony świata”.

d. SKUTECZNOŚĆ – sędzia zlicza wszystkie wyrzucone przez zawodnika dyski (minimum 22) oraz te niezłapane przez psa. Po tym wyliczana jest skuteczność występu czyli ilość złapanych rzutów do wszystkich wyrzuconych.

Ogólna ocena:
STARTERS: wynik każdej rundy Freestyle mnożony jest przez 3; na końcowy wynik skłądają się wyniki 85% freestyle, 15% Toss&Fetch.
OPEN : wynik każdej rundy Freestyle mnożony jest przez 1,5; na końcowy wynik skłądają się wyniki 85% freestyle, 15% Toss&Fetch.

_________________________________________________________________________________

UP DOG – KARTY OCEN DO POBRANIA 
UP DOG – REGULAMIN DO POBRANIA
Ten regulamin obowiązuje od 2016 roku w Polsce, rozgrywane są według niego także zawody w USA. Kategoria freestyle dzieli się na dwa poziomy: LEVEL 1 oraz LEVEL 2. Analogicznie jak do regulaminu USDDN, poziom 1 dedykowany jest osobom początkującym, a poziom 2 zaawansowanym.

Dodatkowo, w rozgrywkach wyróżnia się trzy kategorie wzrostowe psów:
mini: poniżej 13 cali w kłębie (do 33 cm)
midi: od 13 cali do 17 cali w kłębie ( 33 – 43 cm)
maxi: powyżej 17 cali w kłębie. (powyżej 43 cm)
oraz kategorie wiekowe przewodnika: 
junior – do 14 lat
open – dowolny wiek
senior – od 50 lat 

W kategorii LEVEL 1 rozgrywa na jest jedna runda kryteriów- freestyle (105 sekund od momentu wyrzucenia pierwszego dysku), jedna runda bonusowa Złoty Środek (2 rzuty, max 2 punkty ) oraz jedna runda efektu (105 sekund od od momentu zasygnalizowania rozpoczęcia się występu i muzyki)

W kategorii LEVEL 2 rozgrywana jest jedna runda kryteriów- freestyle (135 sekund od momentu wyrzucenia pierwszego dysku), jedna runda bonusowa Złoty Środek (2 rzuty, max 2 punkty ) oraz jedna runda efektu (135 sekund od momentu zasygnalizowania rozpoczęcia się występu i muzyki)

W Rundzie Kryteriów team może zdobyć maksymalnie 100 punktów (Występ Człowieka 30 punktów, Występ Psa 30 punktów, Współdziałanie 30 punktów, Skuteczność 10 punktów) w Rundzie bonusowej 2 punkty, a w Rundzie Efektu maksymalnie 100 p (każdy z pięciu sędziów może przyznać maksymalnie 10 p za występ, ich ocena mnożona jest przez 2). Łączna, maksymalna ocena może wynieść 202 punkty. Zawodnik ma do dyspozycji maksymalnie 8 dysków.


ZA CO ZDOBYĆ PUNKTY?
I. Według regulaminu Up Dog w Rundzie Kryteriów oceniane są 4 aspekty:
a. PIES
b. ZAWODNIK
c. ZESPÓŁ
d. SKUTECZNOŚĆ 

a. PIES – sędzia ocenia
na poziomie 1: chwyt różnych dysków, rzuconych w różnych kierunkach, z różną prędkością; motywacja i skupienie psa podczas całego występu; dopasowanie tempa poruszania się do możliwości złapania dysku.
na poziomie 2: chwyt różnych dysków, rzuconych w różnych kierunkach, z różną prędkością; kontrolę nad własnym ciałem, przewidywanie kolejnych rzutów; motywacja i skupienie psa podczas całego występu; łapanie różnych dysków, a także różne rodzaje aportu; dopasowanie tempa poruszania się do możliwości złapania dysku; szczególne umiejętności i cechy charakterystyczne psa

b. ZAWODNIK – sędzia ocenia
na poziomie 1: atletyzm zawodnika, grę aktorską na polu; umiejętności rzutowe, dopasowanie ich do występu; sztuczki i triki z wykorzystaniem dysku
na poziomie 2:  atletyzm zawodnika, grę aktorską na polu; pomysłowość; różnorodność i trudność rzutów; umiejętności rzutowe, dopasowanie ich do występu;  sztuczki i triki z wykorzystaniem dysku

c. ZESPÓŁ – sędzia ocenia
na poziomie 1: kierowanie psem po polu za pomocą werbalnych i niewerbalnych znaków;  wykorzystanie powierzchni boiska do różnych figur oraz pokazania występu; wykorzystanie różnych figur takich jak: dookoła świata, „8”, rzuty w różne części boiska („po linii”); komunikację zespołu na polu;
na poziomie 2: optymalne wykorzystanie rozłożenia i liczby dysków; kierowanie psem po polu za pomocą werbalnych i niewerbalnych znaków;  wykorzystanie powierzchni boiska do różnych figur oraz pokazania występu; flow zawodnika, płynność kolejnych sekwencji; wykorzystanie różnych figur i kształtów takich jak: dookoła świata, „8”, rzuty w różne części boiska („po linii”); komunikację zespołu na polu; wykorzystanie całej powierzchni pola do prezentacji występu

d. SKUTECZNOŚĆ – sędzia zlicza wszystkie wyrzucone przez zawodnika dyski oraz te niezłapane przez psa. Po tym wyliczana jest skuteczność występu czyli ilość złapanych rzutów do wszystkich wyrzuconych.

II. Według regulaminu Up Dog w Rundzie Efektu oceniana jest:
kreatywność zespołu, innowacja, pokazanie jak najbardziej widowiskowych elementów freestylu. Zawodnik może używać rekwizytów jednak muszą znaleźć się one poza boiskiem przed pierwszym rzutem.
Każdy z 5 sędziów ocenia występ od 0 do 10 (z możliwą gradacją co 0,25 p ) i jego ocena mnożona jest przez 2.

PODSUMOWANIE

Regulamin:PIESCZŁOWIEKTEAM
USDDN
MotywacjaPrezentacja poladwa różne overy
Śledzenie dysku oraz aportRóżnorodność rzutówdwa rózne vaulty
Atletyzm psaZarządzanie dyskamimultpile
Chwyt dyskuRytmiczność zespołudog catch
passing
elementy wykonywane wspólnie
rzuty kilkukierunkowe (zig-zag/ cztery strony świata)
UP DOG level 1
Chwyt
Atletyzm zawodnikaPraca na boisku
MotywacjaJakość i timing rzutówKształty na boisku
Tempo występuTricki i sztuczki z dyskiemKomunikacja zespołu
UP DOG level 2
ChwytAtletyzm zawodnikaZarządzanie dyskiem
Kontrola ciała i łapanie dyskówPomysłowośćPraca na boisku
MotywacjaRóżnorodność i trudność rzutówFlow
Zarządzanie dyskiemJakość i timing rzutówKształty i figury na boisku
Szczególne umiejętnościTriki i sztuczki z dyskiemKomunikacja zespołu
Tempo występuPrezentacja pola
ŻYCZYMY MIŁEJ ZABAWY I POWODZENIA! 

O nas

Karolina i Nutella. Razem od ponad 6 lat niuchamy co w psim świecie piszczy! Karmy, zabawki, akcesoria – testy takich produktów i jeszcze więcej znajdziesz na blogu. A w parę weekendów w roku spotkasz nas całą ferajną na zawodach dogfrisbee.

Szukaj na tym blogu

Facebook

Unable to display Facebook posts.
Show error

Error: The user must be an administrator, editor, or moderator of the page in order to impersonate it. If the page business requires Two Factor Authentication, the user also needs to enable Two Factor Authentication.
Type: OAuthException
Code: 190
Subcode: 492
Please refer to our Error Message Reference.