Zasady dogfrisbee: Freestyle! » Niuchacz Testy psich produktów, karm, przysmaków i trochę o naszym życiu z psem nad morzem.

Dogfrisbee

Zasady dogfrisbee: Freestyle!

Porównanie zasad konkurencji freestyle rozgrywanych wg regulaminów USDDN oraz UPDOG. Przygotuj się do sezonu frisbee!

USDDN – REGULAMIN DO POBRANIA 

Wg tego regulaminu rozgrywanych jest większość zawodów na Świecie. Kategoria freestyle dzieli się na dwa poziomy „trudności” : STARTERS oraz OPEN. Pierwsza dedykowana osobom, które zaczynają swoją przygodę z dogfrisbee, druga dla osób zaawansowanych.

W kategorii STARTERS rozgrywa na jest jedna runda freestyle (120 sekund od momentu wyrzucenia pierwszego dysku) oraz runda toss&fetch (90 sekund, max 22,5p)

W kategorii OPEN rozgrywane są dwie rundy freestyle (w dwa dni, każda po 120 sekund od momentu wyrzucenia pierwszego dysku) oraz runda toss&fetch (90 sekund, max 22,5p)

W obu kategoriach można zdobyć maksymalnie 40 punktów, sędziowie oceniają te same elementy, jednak w przypadku kategorii STARTERS ocenia jest nieco łagodniejsza. Zawodnik ma do dyspozycji maksymalnie 10 dysków.

ZA CO ZDOBYĆ PUNKTY?
Według regulaminu USDDN oceniane są 4 aspekty:
a. PIES 
b. ZAWODNIK 
c. ZESPÓŁ
d. SKUTECZNOŚĆ

a. PIES – sędziowie oceniają: pogoń za dyskiem; przynoszenie dysku do zawodnika, umiejętność puszczania dysku w znacznej odległości od zawodnika, puszczania go przy zawodniku; atletyzm psa czyli to jak skacze, ląduje po skoku, wykonuje ewolucje takie jak flipy, vaulty; także to jak pies trzyma i łapie dysk w różnych momentach występu.

b. ZAWODNIK – sędziowie oceniają: prezentację pola przez zawodnika, czyli wykonywanie sekwencji w różnych jego obszarach, wykonywanie rzutów o różnej długości w różnych kierunkach, zawodnik powinien wykonać minimum 3 różne rzuty; wykorzystanie dysków aby zawodnikowi nie zabrakło ich podczas wykonywania sekwencji oraz aby występ był płyny; zawodnik powinien zaplanować i wykonać płynne przejścia pomiędzy sekwencjami i figurami.

c. ZESPÓŁ – sędziowie zwracają uwagę na 7 elementów, do oceny wliczają się tylko 4 najwyższe.
Oceniane są: dwa różne overy; dwa różne vaulty; mulitiple (min 3 dyski tak samo wyrzucone z tym samym odstępie czasowym); złapanie psa na ręce w momencie złapania przez niego dysku; wspólne elementy takie jak wspólne wykonywanie obrotów, slalom, obroty; passing czyli trzy rzuty po linii prostej w odwrotnych kierunkach; rzuty kilkukierunkowe czyli cztery rzuty wykonane w znacznej odległości od zawodnika na pewnej powierzchni np: zig-zag, „cztery strony świata”.

d. SKUTECZNOŚĆ – sędzia zlicza wszystkie wyrzucone przez zawodnika dyski (minimum 22) oraz te niezłapane przez psa. Po tym wyliczana jest skuteczność występu czyli ilość złapanych rzutów do wszystkich wyrzuconych.

Ogólna ocena:
STARTERS: wynik każdej rundy Freestyle mnożony jest przez 3; na końcowy wynik skłądają się wyniki 85% freestyle, 15% Toss&Fetch.
OPEN : wynik każdej rundy Freestyle mnożony jest przez 1,5; na końcowy wynik skłądają się wyniki 85% freestyle, 15% Toss&Fetch.

_________________________________________________________________________________

UP DOG – KARTY OCEN DO POBRANIA 
UP DOG – REGULAMIN DO POBRANIA
Ten regulamin obowiązuje od 2016 roku w Polsce, rozgrywane są według niego także zawody w USA. Kategoria freestyle dzieli się na dwa poziomy: LEVEL 1 oraz LEVEL 2. Analogicznie jak do regulaminu USDDN, poziom 1 dedykowany jest osobom początkującym, a poziom 2 zaawansowanym.

Dodatkowo, w rozgrywkach wyróżnia się trzy kategorie wzrostowe psów:
mini: poniżej 13 cali w kłębie (do 33 cm)
midi: od 13 cali do 17 cali w kłębie ( 33 – 43 cm)
maxi: powyżej 17 cali w kłębie. (powyżej 43 cm)
oraz kategorie wiekowe przewodnika: 
junior – do 14 lat
open – dowolny wiek
senior – od 50 lat 

W kategorii LEVEL 1 rozgrywa na jest jedna runda kryteriów- freestyle (105 sekund od momentu wyrzucenia pierwszego dysku), jedna runda bonusowa Złoty Środek (2 rzuty, max 2 punkty ) oraz jedna runda efektu (105 sekund od od momentu zasygnalizowania rozpoczęcia się występu i muzyki)

W kategorii LEVEL 2 rozgrywana jest jedna runda kryteriów- freestyle (135 sekund od momentu wyrzucenia pierwszego dysku), jedna runda bonusowa Złoty Środek (2 rzuty, max 2 punkty ) oraz jedna runda efektu (135 sekund od momentu zasygnalizowania rozpoczęcia się występu i muzyki)

W Rundzie Kryteriów team może zdobyć maksymalnie 100 punktów (Występ Człowieka 30 punktów, Występ Psa 30 punktów, Współdziałanie 30 punktów, Skuteczność 10 punktów) w Rundzie bonusowej 2 punkty, a w Rundzie Efektu maksymalnie 100 p (każdy z pięciu sędziów może przyznać maksymalnie 10 p za występ, ich ocena mnożona jest przez 2). Łączna, maksymalna ocena może wynieść 202 punkty. Zawodnik ma do dyspozycji maksymalnie 8 dysków.


ZA CO ZDOBYĆ PUNKTY?
I. Według regulaminu Up Dog w Rundzie Kryteriów oceniane są 4 aspekty:
a. PIES
b. ZAWODNIK
c. ZESPÓŁ
d. SKUTECZNOŚĆ 

a. PIES – sędzia ocenia
na poziomie 1: chwyt różnych dysków, rzuconych w różnych kierunkach, z różną prędkością; motywacja i skupienie psa podczas całego występu; dopasowanie tempa poruszania się do możliwości złapania dysku.
na poziomie 2: chwyt różnych dysków, rzuconych w różnych kierunkach, z różną prędkością; kontrolę nad własnym ciałem, przewidywanie kolejnych rzutów; motywacja i skupienie psa podczas całego występu; łapanie różnych dysków, a także różne rodzaje aportu; dopasowanie tempa poruszania się do możliwości złapania dysku; szczególne umiejętności i cechy charakterystyczne psa

b. ZAWODNIK – sędzia ocenia
na poziomie 1: atletyzm zawodnika, grę aktorską na polu; umiejętności rzutowe, dopasowanie ich do występu; sztuczki i triki z wykorzystaniem dysku
na poziomie 2:  atletyzm zawodnika, grę aktorską na polu; pomysłowość; różnorodność i trudność rzutów; umiejętności rzutowe, dopasowanie ich do występu;  sztuczki i triki z wykorzystaniem dysku

c. ZESPÓŁ – sędzia ocenia
na poziomie 1: kierowanie psem po polu za pomocą werbalnych i niewerbalnych znaków;  wykorzystanie powierzchni boiska do różnych figur oraz pokazania występu; wykorzystanie różnych figur takich jak: dookoła świata, „8”, rzuty w różne części boiska („po linii”); komunikację zespołu na polu;
na poziomie 2: optymalne wykorzystanie rozłożenia i liczby dysków; kierowanie psem po polu za pomocą werbalnych i niewerbalnych znaków;  wykorzystanie powierzchni boiska do różnych figur oraz pokazania występu; flow zawodnika, płynność kolejnych sekwencji; wykorzystanie różnych figur i kształtów takich jak: dookoła świata, „8”, rzuty w różne części boiska („po linii”); komunikację zespołu na polu; wykorzystanie całej powierzchni pola do prezentacji występu

d. SKUTECZNOŚĆ – sędzia zlicza wszystkie wyrzucone przez zawodnika dyski oraz te niezłapane przez psa. Po tym wyliczana jest skuteczność występu czyli ilość złapanych rzutów do wszystkich wyrzuconych.

II. Według regulaminu Up Dog w Rundzie Efektu oceniana jest:
kreatywność zespołu, innowacja, pokazanie jak najbardziej widowiskowych elementów freestylu. Zawodnik może używać rekwizytów jednak muszą znaleźć się one poza boiskiem przed pierwszym rzutem.
Każdy z 5 sędziów ocenia występ od 0 do 10 (z możliwą gradacją co 0,25 p ) i jego ocena mnożona jest przez 2.

PODSUMOWANIE

Regulamin:PIESCZŁOWIEKTEAM
USDDN
MotywacjaPrezentacja poladwa różne overy
Śledzenie dysku oraz aportRóżnorodność rzutówdwa rózne vaulty
Atletyzm psaZarządzanie dyskamimultpile
Chwyt dyskuRytmiczność zespołudog catch
passing
elementy wykonywane wspólnie
rzuty kilkukierunkowe (zig-zag/ cztery strony świata)
UP DOG level 1
Chwyt
Atletyzm zawodnikaPraca na boisku
MotywacjaJakość i timing rzutówKształty na boisku
Tempo występuTricki i sztuczki z dyskiemKomunikacja zespołu
UP DOG level 2
ChwytAtletyzm zawodnikaZarządzanie dyskiem
Kontrola ciała i łapanie dyskówPomysłowośćPraca na boisku
MotywacjaRóżnorodność i trudność rzutówFlow
Zarządzanie dyskiemJakość i timing rzutówKształty i figury na boisku
Szczególne umiejętnościTriki i sztuczki z dyskiemKomunikacja zespołu
Tempo występuPrezentacja pola
ŻYCZYMY MIŁEJ ZABAWY I POWODZENIA! 

O nas

Karolina i Nutella. Razem od ponad 6 lat niuchamy co w psim świecie piszczy! Karmy, zabawki, akcesoria – testy takich produktów i jeszcze więcej znajdziesz na blogu. A w parę weekendów w roku spotkasz nas całą ferajną na zawodach dogfrisbee.

Szukaj na tym blogu

Facebook

7 dni temu

Niuchacz

No i gdzie dziś szalejecie? :DOferty BLACK FRIDAY 2021 ‼️

Jak co roku robimy zestawienie przecen i promocji na Black Friday i Week. W spisie nie ma jakiejś promocji? W komentarzu wklej link do albo napisz nazwę sklepu

- Totobi
- Baltica
- HolistaPets
- Tales of tales
- MAGIC Team - magiczne akcesoria
- WOOF CRAFT
- Dog's Craft
- AiR & Dogs
- NERRO karmy dla psów i kotów
- PsiBufet
- SEADOG
- Dog's Profit
- Dla Psiaka
- pet&you
- VOFF
- GAME DOG Performance Nutrition
- Pieski w Kreski
- Psatelier
- John Dog
- KETTU
- PetBuddies
- Rock&Dog
- TropiDog
- Psiabuda.pl
- Aptus Polska
- PasteLove szarpaki
- PositiveCare- naturalne kosmetyki dla zwierząt
- HelloDogs.pl
- SABA Manufaktura Karm
- Kynose
- Hubun.pl - sklep zoologiczny
- ESMEFORDOG
- Lunderland
- HAUEVER
- Haudi
- DogVenture
... Zobacz więcej!Zwiń

Zobacz na Facebooku