Zasady dogfrisbee : FRIZGILITY! » Niuchacz Testy psich produktów, karm, przysmaków i trochę o naszym życiu z psem nad morzem.

Bez kategorii / Dogfrisbee

Zasady dogfrisbee : FRIZGILITY!

Zasady nowej konkurencji sportowej – FRIZGILITY. Weźmiesz w niej udział?


FRIZGILITY – to połączenie dogfrisbee i agility; dyscyplina idealna dla osób trenujących oba sporty wprowadzona została do rozgrywek Latających Psów w 2016 roku.

Pierwsze rozgrywki tej dyscypliny w Polsce (i Europie!) zostały rozegrane na zawodach DOG GAMES Spring 2016.

Przeczytajcie co to jest frizgility, jakie są nasze odczucia co do tej konkurencji oraz gdzie możecie wziąć udział.

Cel gry:

Celem konkurencji jest pokonanie przez psa od 3 do 5 przeszkód, złapanie dysku w strefie chwytu, następnie powrót przez tę samą kombinację przeszkód bez dysku i ponowne złapanie dysku w strefie chwytu. Jeśli czas na to pozwoli, drużyna będzie kontynuowała pokonywanie przeszkód oraz zdobywanie stref, aż do upłynięcia regulaminowych 60 sekund, przeznaczonych na tę konkurencję.

W skrócie – w obecnej formule, pies pokonuje HOPKĘ – TUNEL – HOPKĘ oraz łapie dysk (za linią 3 lub 10 jardów), wraca do przewodnika, oddaje dysk i powtarza sekwencję. 
Punkty zdobywa się za:
CZYNNOŚĆPUNKTY
pokonanie hopki5
pokonanie tunelu5
chwyt za linią 3 jadrów3
chwyt za linią 10 jadrów10
człowiek+pies+dysk w Sweet Spot10
W momencie gdy pies nie pokona przeszkody (ominie ją, przeskoczy tunel) czy nie złapie dysku nie zalicza się punktu, przebieg trwa dalej. W momencie gdy pies zrzuci hopkę – nie zostają zaliczone punkty, przeszkoda jest wyłączona z dalszej rozgrywki (możemy wtedy zrobić maksymalnie 2 przeszkody przed rzutem). Aby wykonać rzut pies musi pokonać minimum jedną przeszkodę. Pies nie może pokonywać przeszkód z dyskiem w pysku. Dodatkowo – gdy pies, dysk i człowiek znajdować się będą w Sweet Spot (obszarze zaznaczonym na polu) w ostatnich sekundach rundy, drużyna zdobywa 10 punktów.
Każdy rzut musi być wykonany zza linii startu; na polu możemy mieć zabawkę oraz dysk (drugi dysk może być zabawką) jednak nie może być ona użyta do rzutu, tylko do prowadzenia psa przez przeszkody lub skłonienia go do oddania dysku.

fot. Agata Łapińska 
Strategia. 
Jest absolutnie dowolna! Możemy prowadzić psa przez 3 przeszkody (15 p) i wykonać rzut za 10 p; możemy przeprowadzić psa przez 3 przeszkody i wykonać rzut za 3p. Możemy też przeprowadzić psa przez 1 hopkę i wykonać rzut za 10p, zyskując czas. Wszystko zależy od nas – co będzie najlepsze dla tempa i umiejętności naszego psa; może wolicie zrobić pełne przebiegi (5-6 maksymalnie) lub robić krótkie sekwencje hopka -rzut. Na wszystko macie 60 sekund! 

Nasze odczucia
Miałyśmy niewątpliwie ogromną przyjemność brać udział w pierwszych rozgrywkach FRIZGILITY w Polsce podczas DG Spring.
W sobotę, dzięki udostępnieniu przez organizatora toru, Nutella poznała tunel (widziała go raz, gdy była szczenięciem) i hopki (te pokazane 2-3 razy na potrzeby ćwiczeń obedience). Po kolei pokazałam psu każdą z przeszkód nagradzając sowicie smakołykami, po czym przeszłam do pokazania psu lepszej nagrody za pokonanie toru – wyrzuconego frisbee! W niedzielę – wystartowałyśmy w konkurencji. Sama nie wiem kto bardziej pokochał FRIZGILITY – ja czy pies!

Ja – za absolutnie świetną zabawę! Pomimo, że żadna z nas z agility nie miała i nigdy nie będzie miała nic wspólnego, dałyśmy radę pokonać prosty, złożony z 3 (no, raczej 2 bo Niuch uparcie omijała 3cią przeszkodą, moja wina) przeszkód tor. Rzut po paru krokach przy przeszkodach wcale nie był tak łatwy jak mi się wydawało. Bardzo podoba mi się w konkurencji brak presji – dla mnie była to naprawdę świetna zabawa!

Niuchacz – za bieg przed siebie, skok przez hopkę, tunel i bieg po wyrzucony dysk! Działo się! Robiąc próbne przebiegi w sobotę, nie widziałam tak nakręconego na pracę psa, tak chętnego do zrobienia jeszcze jednego okrążenia. Może Niuchacz nie jest mistrzem prędkości w pokonywaniu toru, ale czego można się spodziewać po 2gim „treningu” i handlerze bez doświadczenia. Nie oczekiwałam więcej – a nawet bardzo miło się zaskoczyłam.


Gdzie wystartujecie w konkurencji FRIZGILITY? 
14-15.05 Latające Psy Poznań
28-29.05 Latające Psy Wrocław
18-19.06 Dog Games Summer
23-24.07 Latające Psy Sopot
3-4.09 Latające Psy Warszawa
24-25.09 Dog Games Fall
fot. wypstrykane
Jak podoba się Wam nowa konkurencja wprowadzona do Polskich rozgrywek? Weźmiecie w niej udział przy okazji najbliższych zawodów? 

O nas

Karolina i Nutella. Razem od ponad 6 lat niuchamy co w psim świecie piszczy! Karmy, zabawki, akcesoria – testy takich produktów i jeszcze więcej znajdziesz na blogu. A w parę weekendów w roku spotkasz nas całą ferajną na zawodach dogfrisbee.

Szukaj na tym blogu

Facebook

7 dni temu

Niuchacz

No i gdzie dziś szalejecie? :DOferty BLACK FRIDAY 2021 ‼️

Jak co roku robimy zestawienie przecen i promocji na Black Friday i Week. W spisie nie ma jakiejś promocji? W komentarzu wklej link do albo napisz nazwę sklepu

- Totobi
- Baltica
- HolistaPets
- Tales of tales
- MAGIC Team - magiczne akcesoria
- WOOF CRAFT
- Dog's Craft
- AiR & Dogs
- NERRO karmy dla psów i kotów
- PsiBufet
- SEADOG
- Dog's Profit
- Dla Psiaka
- pet&you
- VOFF
- GAME DOG Performance Nutrition
- Pieski w Kreski
- Psatelier
- John Dog
- KETTU
- PetBuddies
- Rock&Dog
- TropiDog
- Psiabuda.pl
- Aptus Polska
- PasteLove szarpaki
- PositiveCare- naturalne kosmetyki dla zwierząt
- HelloDogs.pl
- SABA Manufaktura Karm
- Kynose
- Hubun.pl - sklep zoologiczny
- ESMEFORDOG
- Lunderland
- HAUEVER
- Haudi
- DogVenture
... Zobacz więcej!Zwiń

Zobacz na Facebooku